Kilka lat temu natknęłam się w czytanej wtedy książce na takie zdanie:

Pierwszy krok we właściwym kierunku nie musi być duży.

Pamiętam, że niemal zaniemówiłam z wrażenia. Pierwszy krok we właściwym kierunku nie musi być duży. Banalne, prawda? A jednocześnie takie odkrywcze, tak bardzo wyzwalające.

Wracam do tego zdania, kiedy czuję, że rzeczywistość mnie przytłacza, kiedy nad moją głową piętrzą się zadania, a wokół przedmioty. Kiedy chcę podjąć działanie, ale wydaje mi się to zbyt skomplikowane, więc odkładam na nieokreślone potem.

Czasem tak się zafiksowuję na tym, jak do czegoś podejść, że zapominam, że wystarczy po prostu zacząć.

Przecież nie muszę startować z wysokiego C. Nie muszę od razu robić czegoś doskonale. Nie muszę zjadać całej żaby na jeden raz. Mogę po prostu zacząć. Zacząć od czegokolwiek – od banalnej, drobnej rzeczy. A potem zrobić kolejny, mały krok. Niby oczywistość, nic rewolucyjnego. A jednak przełamuje opór przed rozpoczęciem działania, pomaga zwalczyć prokrastynację i iść do przodu.

Długo wpadałam w pułapkę perfekcjonizmu.

Byłam tą właśnie osobą, która poprawiała wykonywane zadania w nieskończoność albo zniechęcała się, gdy nie potrafiła czegoś zrobić idealnie. Jakbym grzęzła gdzieś w błocie. Od kilku lat przestawiam się na „wystarczająco dobre” działanie i wreszcie oddycham bez zadyszki.

Zastanawiam się, co to znaczy żyć świadomiej, wolniej, prościej, uważniej.

Ale nie według definicji z książek, popularnych blogów czy opiniotwórczych guru, tylko dla mnie – przy moim stylu życia, moich potrzebach i moich wyborach – i biorę sobie to, co mi służy, co jest spójne z tym, co dla mnie ważne.

Czasem naprawdę sporo się dzieje. Działam na rzecz praw człowieka, angażuję się w różne inicjatywy społeczne, rozwijam się, podróżuję, a do tego od kilku miesięcy jestem mamą, co jest przepięknym doświadczeniem, ale też wywraca wcześniejszą organizację czasu do góry nogami.

Tym bardziej przydaje mi się to upraszczanie, lepsze gospodarowanie swoimi zasobami i świadome decydowanie, na co chcę przeznaczyć swój czas i w co inwestować energię, a w co nie.

W praktyce nie zawsze jest to takie łatwe i prawda jest taka, że wciąż zdarzają mi się potknięcia. Pojawia się pokusa, by od razu, wszystko, jednocześnie, doskonale. Z odsieczą przychodzi mi to krótkie, proste zdanie. Pierwszy krok może być mały, przypominam sama sobie. Może być koślawy. Może być banalny. Może być niepewny. Może być niedoskonały. Może być nawet symboliczny. Wystarczy, że jest we właściwym kierunku.